Moje shih tzu

Strona jest poświęcona hodowli shih tzu .

shih tzu żywienie

shih tzu żywienie

Żywienie

Pogląd, że pies zje wszystko jest nie tyle niesłuszny, co szkodliwy. Większość czworonogów zarówno mieszanych, jak i rasowych rzuci się na wszystko, co znajdzie w swojej misce. Rzadko który pies powstrzyma się od spróbowania podrzuconego mu smakołyku. Właściciele psów doskonale znają błagalny i wygłodniały wzrok, jakim ich pupile wodzą za nimi, gdy na stole znajduje się mnóstwo cudownie pachnących rzeczy. Pies zje wszystko, no prawie, ale nie jest pojemnikiem na resztki z pańskiego stołu. Dawanie psom resztek z lodówki, obiadu czy kolacji tylko pozornie nie szkodzi. Z biegiem czasu prowadzi do rozwoju poważnych schorzeń. Wszystkie psy, mieszane i rasowe potrzebują odpowiedniej diety. A czego potrzebuje bardzo popularna obecnie rasa shih tzu?

Źródło:http://www.e-zwierzeta.pl/zywienie-shih-tzu/

Fot.Pixabay.com

Karmy suche. Najprostszym sposobem jest podawanie psom karmy suchej. Istnieją karmy przeznaczone dla szczeniąt, dorosłych psów i seniorów. Wszystkie one mają zbilansowane składniki odpowiednio do wieku psa. W karmach tych jest białko, wapń, tłuszcze, węglowodany, warzywa i minerały. Na karmach tego typu nie należy oszczędzać. Najtańsze kryją w sobie niewiele cennych składników, przeważają w nich składniki małowartościowe pod względem odżywczym, które wydalane są z organizmu. Droższej karmy trzeba dać mniej, co zmniejsza różnicę ceny. Stosując karmy suche trzeba dbać o to, by pies miał czym je popić. Można też zalewać je ciepłą wodą. Karmiąc psa w ten sposób nie stosuje się żadnych preparatów witaminowych, ponieważ witaminy zawarte są w tych karmach.

Posiłki domowe. Coraz więcej mówi się o dobrodziejstwach naturalnego żywienia psów. A jak powinna wyglądać naturalna karma dla shih tzu? Musi ona zawierać białko, błonnik, witaminy, tłuszcze i węglowodany. Źródłem białka jest mięso, nabiał i ryby. Psu można podawać wołowinę, baraninę, jagnięcinę i biały drób. Drób trzeba gotować, bo w surowym mogą czaić się zarazki salmonelli. W diecie psa powinien znaleźć się chudy biały ser, a także gotowane ryby morskie, nie posiadające dużych ości. Cennym źródłem białka jest jogurt naturalny, który można dodawać do jedzenia. Kolejny produkt, to jajka – mniej więcej jedno na tydzień. Powinno być sparzone na tyle, by białko się ścięło. Jako źródło błonnika podaje się warzywa. Zalecana jest marchewka, cukinia, buraki, dynia i pasternak. Warzywa mogą być starte na drobno lub ugotowane al dente i posiekane. Prawidłowe żywienie shih tzu obejmuje podawanie tłuszczów. Do jedzenia powinno dodawać się niewielkie ilości oleju roślinnego, najlepiej lnianego. Źródłem węglowodanów są tak zwane wypełniacze, czyli ryż, makaron i płatki zbożowe. Nie może być ich zbyt dużo, bo są tuczące. Przygotowywana w domu karma dla shih tzu powinna być uzupełniana preparatami witaminowo-mineralnymi.

Domowe i gotowe. Wielu właścicieli psów stosuje karmienie mieszane. Rano podają karmę suchą, a wieczorami posiłki przyrządzane w domu. Mieszane żywienie shih tzu jest bardziej atrakcyjne dla samych zainteresowanych i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań

Źródło: http://www.e-zwierzeta.pl/zywienie-shih-tzu/

shih tzu choroby

Choroby shih tzu

Tu podam różne choroby psów ale tylko te które często są u Shih Tzu

UDAR CIEPLNY

Psy długowłose mogą narazić się na udar cieplny. Jest to przegrzanie organizmu psa więc te psy nie powinny długo być na dworze. Skutkiem udaru może być też pozostawienie psa w samochodzie w gorący dzień. Najlepiej włożyć psa do wanny i spryskać chłodną wodą a potem włożyć korek do wanny, napuścić wody i pozostawić psa na 15 minut we wodzie. Jeśli jesteśmy w terenie, musimy polać psa wodą z butelki (słabo pomoże ale trochę ochłodzi psa) lub znaleźć strumyk. Można użyć też mokrych szmatek, żeby zmniejszyć temperaturę ciała. Po 30 minutach, pies zachowuje się jak by nic się nie stało. Trzeba uważać, żeby pies w upał nie zaczął szaleć.

ROSZCZEPIENIE PODNIEBIENIA

Jeśli szczeniak urodzi się z większym lub mniejszym otworem podniebienia, może mieć tę chorobę. Jak takie szczenię ssa mleko widać bąbelki z mleka pochodzące z nosa. Takie szczenię szybciej czy później umrze. Po porodzie weterynarz musi obejrzeć szczenięta.

ZWĘŻENIE NOZDRZY

To jest wada wrodzona, genetyczna. Zaraz po porodzie szczenię ma małe nozdrza i nie może ssać. Taki pies prawdo podobnie umrze. Można go karmić sondą lecz nie ma pewności że w dorosłym życiu sobie poradzi. Niestety, ta wada jest nie do zretuszowania. Po karmieniu sondą pies może żyć. W niewielu przypadkach psy żyją.

NEFROPATIA RODZINNA

Jest to choroba genetyczna. Często chory jest cały miot. Objawy występujące choroby u psa przed skończeniem roku: nadmierne picie i oddawanie moczu (często dużych ilości). Choroba jest nieuleczalna - prowadzi do wykończenia i śmierci.

ZWICHNIĘCIE RZEPKI KOLANOWEJ

Rzepka to mała kość w stawie kolanowym. Jej przemieszczenie prowadzi do kulawizny (nawet silnej). Choroba występuje rzadko u Shih Tzu. Można poznać schorzenie jeżeli pies oszczędza jedną tylną łapę. Ta choroba często jest rodzinna

PCHŁY

Żeby ,,ubezpieczyć'' się przed pchłami należy odpchlić psa i robić to regularnie. Niestety, czasem nawet odpchlenie nie pomaga. Jeśli pies już ma pchły należy użyć środków owadobójczych dla psa i jego otoczenia .Pchły żywią się krwią psa i pies odczuwa to jako swędzenie czyli podrażnienie skóry. Pchły niekiedy przenoszą tasiemca. Niektóre psy są uczulone na ślinę psa i może to objawić się silną reakcją alergiczną, która jest chorobą skóry.

Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

Fot. Pixabay.com

KLESZCZE

Kleszcze, które są spragnione krwi, przypominają  małego robaka a napite są zwiększone dziesięciokrotnie. Kleszcze mogą przenosić nieuleczalną chorobę, która objawia się gorączką, bólem stawów. Kleszcza najlepiej wyciągnąć pęsetą chwytając kleszcza blisko skóry psa i wyciągamy. Można zrobić to za pomocą ręki, chwytamy kleszcza dwoma palcami i obracamy delikatnie obracając. Nigdy nie smarujemy kleszcza alkoholem, meterem lub oliwą, ponieważ kleszcz może wypluć krew zakażoną chorobom. Musimy zdezynfekować ranę jodyną.

 Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

Fot. Pixabay.com

ROBAKI

Psie robaki to glisty psie i tasiemce. Należy psa regularnie odrobaczać i odpchlić, wtedy zapobiega się temu zjawisku.

GLISTA PSIA

Na tą glistę są narażone szczenięta już w organiźmie matki. Szybko po urodzeniu trzeba je odrobaczyć. Może się to objawiać biegunką, słabym przyrostem wagi, zahamowaniem wzrostu. Przy cięższej inwazji występują wymioty, wychudzenie i są u szczeniąt rozdęte brzuszki. W wymiotach można zobaczyć glisty, przypominające makaron.

TASIEMIEC

Jeśli w kale psa, w okolicy odbytu i legowisku są widoczne są pojedyncze człony tasiemca, musimy psa jak najszybciej odrobaczyć psa. Odpchlenie psa jest też pomocne w walce z tasiemcem. Pchły także go przenoszą.

Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

Fot. Pixabay.com

NUŻENIEC

Na głowie, łapach i szyi psa mogą pojawić się łyse plamki. Są to objawy nużeńca. Lekarz musi wystawić diagnozę i stwierdzić bytowanie nużeńca. Pies musi być pod opieką weterynarza.

Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

 

Fot. Pixabay.com

ŚWIERZBOWIEC

U psów pojawia się świerzbowiec uszny. Możemy stwierdzić świerzbowca, gdy pies potrząsa głową i drapie się po uszach. W uszach znajdujemy czarny ziarnisty osad. Musimy uszy psa przemywać przez kilka tygodni przemywać uszy psa płynem posiadającym substancje zawierające środki owadobójcze.

Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

shih tzu kiedy gubi zęby

Kiedy shih tzu gubi zęby?

Pielęgnacja zębów

 

shih tzu rodzi,się bez zębów, które wyrastają w ciągu pierwszych kilku tygodni życia szczenięcia. Początkowo jest ich 28 – i są to zęby mleczne, ostre jak szpileczki. W tym czasie niewiele trzeba poświęcać im uwagi, wystarczy okresowe sprawdzanie, czy wszystkie rosną jak należy i czy przypadkiem kształt szczęk nie prowadzi do deformacji zgryzu. pożądany jest tzw. zgryz nożycowy, przy którym siekacze górnej szczęki zachodzą ściśle na siekacze żuchwy. U części ras dopuszczalny jest także zgryz cęgowy, w którym siekacze obu szczęk stykają się wierzchołkami.

 

Niektóre rasy psów mają wzorcowy tzw. przodozgryz, kiedy siekacze żuchwy wysunięte są przed siekacze górnej szczęki (tak ma np. buldog angielski czy shih tzu). Fachowcy mówią jeszcze o przodozgryzie w kontakcie (kiedy zęby mimo wszystko stykają się ze sobą) lub bez kontaktu (gdy przy zamkniętym pysku siekacze nie dotykają się nawzajem).

 

U wszystkich ras tyłozgryz (przy którym siekacze żuchwy nie stykają się z siekaczami górnej szczęki, gdyż są niejako cofnięte, a żuchwa jest zbyt krótka w porównaniu ze szczęką) jest wadą.

 

Warto obserwować u psa rozwój zgryzu mlecznego, gdyż daje on pewne podstawy do wyrokowania o ustawieniu zębów stałych.

 

Zęby mleczne wypadają psu w wieku około 3 miesięcy, choć są tu duże różnice osobnicze. Z reguły jako pierwsze wypadają psu siekacze właśnie, potem zęby przedtrzonowe (tuż za kłem), następnie trzonowe – te w głębi szczęk, a dopiero na koniec kły. Koniecznie trzeba kontrolować jak pies „gubi” zęby, bo u niektórych ras – zwłaszcza tych o wydłużonych pyskach oraz u ras miniaturowych – kły mleczne potrafią przetrwać w szczęce dość długo, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając właściwe ustawienie prawdziwego, dorosłego już kła. Jeśli zauważymy u szczeniaka podwójne kły, to czym prędzej pędźmy do weterynarza by przetrwałe mleczaki usunął.

Także z kłami wiąże się jeszcze jedna przeszkoda – otóż o części psów (i znów najbardziej narażeni są tu przedstawiciele ras wąsko- i długogłowych) zdarza się, iż kły wyrastają zbyt wąsko, raniąc podniebienie i dziąsła. Skutecznym domowym sposobem jest tu masowanie kłów, póki jeszcze ich nieprawidłowe ustawienie nie utrwaliło się w szczęce. Zabieg jest banalnie prosty i polega na kilkakrotnym w ciągu dnia naciskaniu na koronę kła od wewnątrz paszczy na zewnątrz. Z reguły od tygodniu czy dwóch takich zabiegów ząb „wchodzi na swoje miejsce”.

 

Warto w tym miejscu omówić problem osławionych „jedynek”, które spędzają sen z oczu wielu hodowcom psów ras użytkowych. Jedynki to pierwsze zęby przedtrzonowe, tuż za kłem, oznaczane przez anatomię jako P1 (stąd właśnie ich nazwa). Otóż wielu psom – kilku procentom populacji – nie wyrastają one w ogóle lub wyrasta tylko część z przepisowych czterech sztuk. Teoretycznie nie ma się czym przejmować, gdyż jest to zjawisko normalne i spotykane także u dzikich psowatych, ale u wielu psów rasowych w myśl wzorca niedopuszczalne…

 

I choć opieka nad zębami podrastającego psa jest dość prosta, to jednak trzeba pamiętać o paru zasadach. W okresie rozwoju zębów stałych nie należy raczej dopuszczać do zabaw w przeciąganie, szarpanie się z psem szmatą czy nawet specjalną zabawką – niepewnie jeszcze ustawione zęby, zwłaszcza niewielkie siekacze, poddawane stałemu naciskowi mogą się wysunąć poza przewidziane przez matkę-naturę miejsca.

Źródło: http://www.shihtzaki.pl/pielegnacja-zebow/

Fot. Pixabay.com

 

ciekawostki shih tzu

Ciekawostki shih tzu

  1. Rasa shih-tzu została stworzona w Chinach w czasie panowania cesarzowej Tz’u-shi (XIX wiek). Stąd jego nazwa. Ale mówi się, że te psy powstały o wiele, wiele wcześniej.
  1. „Shih-tzu” najczęściej tłumaczone jest jako „pies-lew”. To pierwsze raczej nie pasuje do naszej trójki, która zazwyczaj jest obcięta na króciutko.

Źródło: http://psa-urok.blog.pl/2015/09/15/10-malo-znanych-ciekawostek-o-shih-tzu/

Fot. Pixabay.com

  1. Inne określenie dla shih-tzu to „pies-chryzantema”. Zdaniem niektórych psiak z puszystym włosem przypomina nieco ten kwiat. Może jest w tym trochę prawdy.
  1. Shih-tzu trafił do Europy (a dokładniej – do Wielkiej Brytanii) w latach trzydziestych XX wieku jako… prezent.
  1. Shih-tzu bardzo intensywnie rosną do około połowy piątego miesiąca. Nim się obejrzycie Wasz słodki szczeniak stanie się dorosłym psem, który… dalej będzie wyglądał jak szczeniak.
  1. Psiaki rasy shih-tzu nie przepadają za włóczęgostwem. Nie ma zatem raczej możliwości, by Wasz milusiński uciekł w poszukiwaniu przygód.

Źródło: http://psa-urok.blog.pl/2015/09/15/10-malo-znanych-ciekawostek-o-shih-tzu/

shih tzu miniaturka

Miniaturki

Miniaturyzowanie ras zdarza się wśród hodowców bardzo często. Wszystko to dzieje się za sprawą dużego popytu na takie pieski. Pamiętać należy jednak o tym, że miniaturyzacja ras nie zawsze jest niestety dobra – bardzo często odbija się na zdrowiu piesków.

Shih tzu miniaturka – czy istnieje w ogóle taka rasa psów? Odpowiedź jest krótka i jednoznaczna – nie. Skąd więc ogłoszenia w internecie, w których znaleźć można informacje takie właśnie jak shih tzu miniaturka? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jako, że wzorzec rasy podaje, że psy te mogą mieć różnorodną wagę, która mieści się po prostu w granicy od 4,5 do 9 kg,  psy które ważą mniej i osiągają mniejszy wzrost określane są po prostu jako shih tzu miniaturka. Tego typu shih tzu miniaturki są zazwyczaj najmniejszymi szczeniętami z miotu, stąd też takie określenie. Jeżeli komuś zależy na tym, by mieć malutkiego psa tej rasy, może szukać shih tzu miniaturki u normalnych hodowców. 

Często bowiem zdarza się tak, że w miocie występuje taki piesek, który jest po prostu najmniejszy z całego rodzeństwa. Wiedzieć trzeba jednak również o tym, że czasami miniaturka shih tzu to po prostu piesek, który urodził się z niską masą urodzeniową i dzięki profesjonalnemu podejściu hodowcy do porodu udaje się go uratować. Piesek taki często określany jest jednak jako ten najsłabszy, który wymaga największej opieki. Miniaturki shih tzu mogą być zatem pięknymi, słodkimi maleństwami, ale są to zazwyczaj najsłabsze szczenięta z miotu. Decyzja odnośnie zakupu takiego pieska zależna jest zatem od przyszłego opiekunka psa. Jeżeli chodzi natomiast o shih tzu miniaturka cena to jest ona zwykle taka sama, jak cena pozostałych szczeniąt, choć czasami hodowca może ją obniżyć.

http://shih-tzu.pl/shih-tzu-miniaturka/

Fot. Pixabay.com