Moje shih tzu

Strona jest poświęcona hodowli shih tzu .

shih tzu żywienie

shih tzu choroby

Choroby shih tzu

Tu podam różne choroby psów ale tylko te które często są u Shih Tzu

UDAR CIEPLNY

Psy długowłose mogą narazić się na udar cieplny. Jest to przegrzanie organizmu psa więc te psy nie powinny długo być na dworze. Skutkiem udaru może być też pozostawienie psa w samochodzie w gorący dzień. Najlepiej włożyć psa do wanny i spryskać chłodną wodą a potem włożyć korek do wanny, napuścić wody i pozostawić psa na 15 minut we wodzie. Jeśli jesteśmy w terenie, musimy polać psa wodą z butelki (słabo pomoże ale trochę ochłodzi psa) lub znaleźć strumyk. Można użyć też mokrych szmatek, żeby zmniejszyć temperaturę ciała. Po 30 minutach, pies zachowuje się jak by nic się nie stało. Trzeba uważać, żeby pies w upał nie zaczął szaleć.

ROSZCZEPIENIE PODNIEBIENIA

Jeśli szczeniak urodzi się z większym lub mniejszym otworem podniebienia, może mieć tę chorobę. Jak takie szczenię ssa mleko widać bąbelki z mleka pochodzące z nosa. Takie szczenię szybciej czy później umrze. Po porodzie weterynarz musi obejrzeć szczenięta.

ZWĘŻENIE NOZDRZY

To jest wada wrodzona, genetyczna. Zaraz po porodzie szczenię ma małe nozdrza i nie może ssać. Taki pies prawdo podobnie umrze. Można go karmić sondą lecz nie ma pewności że w dorosłym życiu sobie poradzi. Niestety, ta wada jest nie do zretuszowania. Po karmieniu sondą pies może żyć. W niewielu przypadkach psy żyją.

NEFROPATIA RODZINNA

Jest to choroba genetyczna. Często chory jest cały miot. Objawy występujące choroby u psa przed skończeniem roku: nadmierne picie i oddawanie moczu (często dużych ilości). Choroba jest nieuleczalna - prowadzi do wykończenia i śmierci.

ZWICHNIĘCIE RZEPKI KOLANOWEJ

Rzepka to mała kość w stawie kolanowym. Jej przemieszczenie prowadzi do kulawizny (nawet silnej). Choroba występuje rzadko u Shih Tzu. Można poznać schorzenie jeżeli pies oszczędza jedną tylną łapę. Ta choroba często jest rodzinna

PCHŁY

Żeby ,,ubezpieczyć'' się przed pchłami należy odpchlić psa i robić to regularnie. Niestety, czasem nawet odpchlenie nie pomaga. Jeśli pies już ma pchły należy użyć środków owadobójczych dla psa i jego otoczenia .Pchły żywią się krwią psa i pies odczuwa to jako swędzenie czyli podrażnienie skóry. Pchły niekiedy przenoszą tasiemca. Niektóre psy są uczulone na ślinę psa i może to objawić się silną reakcją alergiczną, która jest chorobą skóry.

Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

Fot. Pixabay.com

KLESZCZE

Kleszcze, które są spragnione krwi, przypominają  małego robaka a napite są zwiększone dziesięciokrotnie. Kleszcze mogą przenosić nieuleczalną chorobę, która objawia się gorączką, bólem stawów. Kleszcza najlepiej wyciągnąć pęsetą chwytając kleszcza blisko skóry psa i wyciągamy. Można zrobić to za pomocą ręki, chwytamy kleszcza dwoma palcami i obracamy delikatnie obracając. Nigdy nie smarujemy kleszcza alkoholem, meterem lub oliwą, ponieważ kleszcz może wypluć krew zakażoną chorobom. Musimy zdezynfekować ranę jodyną.

 Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

Fot. Pixabay.com

ROBAKI

Psie robaki to glisty psie i tasiemce. Należy psa regularnie odrobaczać i odpchlić, wtedy zapobiega się temu zjawisku.

GLISTA PSIA

Na tą glistę są narażone szczenięta już w organiźmie matki. Szybko po urodzeniu trzeba je odrobaczyć. Może się to objawiać biegunką, słabym przyrostem wagi, zahamowaniem wzrostu. Przy cięższej inwazji występują wymioty, wychudzenie i są u szczeniąt rozdęte brzuszki. W wymiotach można zobaczyć glisty, przypominające makaron.

TASIEMIEC

Jeśli w kale psa, w okolicy odbytu i legowisku są widoczne są pojedyncze człony tasiemca, musimy psa jak najszybciej odrobaczyć psa. Odpchlenie psa jest też pomocne w walce z tasiemcem. Pchły także go przenoszą.

Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

Fot. Pixabay.com

NUŻENIEC

Na głowie, łapach i szyi psa mogą pojawić się łyse plamki. Są to objawy nużeńca. Lekarz musi wystawić diagnozę i stwierdzić bytowanie nużeńca. Pies musi być pod opieką weterynarza.

Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69

 

Fot. Pixabay.com

ŚWIERZBOWIEC

U psów pojawia się świerzbowiec uszny. Możemy stwierdzić świerzbowca, gdy pies potrząsa głową i drapie się po uszach. W uszach znajdujemy czarny ziarnisty osad. Musimy uszy psa przemywać przez kilka tygodni przemywać uszy psa płynem posiadającym substancje zawierające środki owadobójcze.

Źródło: http://wszystko-o-shih-tzu.bloog.pl/?smoybbtticaid=617c69